Kiedy gryzonie pojawiają się w naszych piwnicach, magazynach, czy domach – wzbudzają w nas najgorsze emocje. Niestety walka z nimi nie jest prosta bo to zwierzęta niezwykle inteligentne i wyczulone na rozmaite zapachy. Są w stanie szybko się uczyć, a widząc w jaką pułapkę wpadł właśnie ich jeden z towarzyszy szybko przyswajają wiedzę – nie rób tego jeśli nie chcesz też zginąć. Przez to stają się najbardziej dokuczliwymi zwierzętami, z którymi człowiekowi przyszło walczyć. Walka ta, jeśli prowadzona nieprawidłowo, przynosi spore straty bo myszowate do perfekcji doprowadziły wżeranie się w nasze zbiory, zapasy, a nawet ubrania. W przypadku Polski mamy do czynienia najczęściej ze szczurem śniadym i wędrownym, które żyją zawsze w sąsiedztwie człowieka.

Kiedy jeszcze nie było specjalistów zajmujących się deratyzacją ludzie ze szczurami próbowali radzić sobie rozmaicie. Dziś wiemy, że te sposoby – jak wywabianie je z miast hałasem, wyklinaniem z ambon czy rzucaniem uroku – nie były skuteczne, a gryzonie rozmnażając się szybko roznosiły groźne choroby prowadząc do epidemii na szeroką skalę.

Obecnie prócz strat żywieniowych i zagrożenia sanitarnego szczury uszkadzają rury wodociągowe, izolacje termiczne budynków, rury ciepłownicze, zabijają małe zwierzęta gospodarcze (pisklęta, króliki, nutrie), wyjadają im pasze a nawet zanieczyszczają odchodami przez co – możemy się dziwić dlaczego – nasze zwierzęta domowe nie chcą jeść paszy.

Do usuwania szczurów wezwijmy więc lepiej specjalistę, który doskonale zna wszystkie sposoby przetrwania szczurów. Dopasuje on typ trutki, ustrzeże przed uodpornieniem się na nią, będzie mógł zwyczajnie go przechytrzyć. Zadba również o deratyzację na dużym obszarze by wyeliminować możliwość napływu nowych osobników z pobliskiego terenu.

O sposobach walki z tymi szkodnikami – więcej informacji w dziale deratyzacja.

Zwalczanie szczurów