Prawdziwą plagą zagrażającą naszym strychom, piwnicom, lokalom gastronomicznym, magazynom czy kuchniom są gryzonie. Myszy pozbawione jedzenia są w stanie rozprawić się z każdym rodzajem pożywienia, a nawet z przedmiotami które do jedzenia się nie nadają – ubraniami, materiałami, workami. Przez to czynią spore szkody, niszcząc np. zabezpieczoną żywność. Jeśli już wiemy, że mamy z nimi do czynienia dobrze jest zabezpieczyć wszelkie kanały, którymi wchodzą do pomieszczeń. Prewencyjnie dobrze jest zalepić szpary w ścianach czy listwach podłogowych, oblepić rury grzewcze, futryny okien i drzwi. Jeśli nie chcemy narobić większych szkód niż owe myszy najlepiej zamówić firmę deratyzacyjną. Jest to bardzo ważne w przypadku domostw, w których mieszka wielu domowników, a także magazynów z żywnością, spiżarni i piwnic, w których gromadzimy produkty które mogą zostać skażone nieumiejętnym posługiwaniem się trutkami. Dodatkowo podczas walki z myszami konieczne jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych, a więc unikanie środków które mogą zostać zjedzone – ale niekoniecznie przez myszy.

Sposoby walki z myszami

  • Popularne „zatrute ziarno zbóż” jest dość skuteczne jako preparat biobójczy, jednak równocześnie – bardzo toksyczne.
  • Przed wizytą firmy deratyzacyjnej można pokusić się o tradycyjne metody walki z myszami – pułapki z wyłożonym kawałkiem sera, ziarenkami słonecznika, kawałkiem słoniny. Są to zwierzęta bardzo wyczulone na zapachy, więc pamiętajmy że jeśli nasze pułapki złapią mysz to musimy koniecznie bardzo dobrze wyszorować tę pułapkę gdyż w przeciwnym razie prawdopodobieństwo, że kolejna mysz wejdzie do niej jest bardzo mała.
  • Skuteczne są również mechaniczne pułapki na myszy, używane powszechnie przez deratyzatorów. Do udanych łowów potrzebujemy atrakcyjnej (zarówno wizualnie jak i zapachowo) zatrutej karmy. Ważne również by rozkładać wiele pułapek jednocześnie i raz na jakiś czas zmieniać wabik niż często pokazywać się w miejscu zajętym przez myszy.
  • Zaawansowanym typem pułapek są elektryczne pułapki, które tworzą wewnątrz napięcie na kilka minut, gdy tylko coś do takiego pojemnika wpadnie. Ten typ jest droższy, ale niezwykle skuteczny.

Specjalista od odszczurzania doradzi nam najlepiej jaki typ trutki sprawdzi się najlepiej gdyż na rynku dostępnych jest wiele preparatów – od kostek po pasty z dodatkiem Bitrexu, która dodatkowo zabezpiecza przed zjedzeniem substancji przez ludzi.

Zwalczanie myszy