Wszędobylskie muchy pojawiają się w mieszkaniach z nadejściem wiosny. Wyższa temperatura sprzyja tym duskrzydłym owadom z rodziny muchówek do intensywnego zasiedlania nowych terytoriów przechodząc w czasie wzrostu z jaj przez larwy, poczwartki do imago – czyli owadów dorosłych. Część much jest oczywiście pożyteczna i żywi się wyłącznie sokami roślinnymi, pyłkami bądź nektarem kwiatów. Niestety spośród niemal 7 tysięcy gatunków tych owadów kilka z nich jest nam aż za dobrze znanych, z uwagi na wyjątkowo dokuczliwy człowiekowi charakter. Są to mucha domowa, mucha plujka, bolimuszka, mucha zielona, mucha fannia, ścierwica i mucha serowa.

Ochrona przed muchami

Najważniejszą kwestią w przypadku zwalczania uciążliwych owadów jest odpowiednia profilaktyka, czyli utrzymanie higieny i czystości w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych a także zabezpieczania pokarmu przed niepowołanym dostępem latających owadów. W przypadku gospodarstw wiejskich bardzo ważne jest dbanie o stan sanitarny śmietników i gnojowników gdyż otwarte śmietniki to zaproszenie dla much. Pojemniki na śmieci powinno się więc jak najczęściej opróżniać, a gdy to niemożliwe – przynajmniej przykrywać lub w inny sposób zabezpieczać. Podobnie sprawa ma się z oknami i drzwiami – jeśli gdzieś na zewnątrz zadomowiły się muchy i nalatują nam do pomieszczeń dobrze jest wszelkie wloty zabezpieczyć – choćby moskitierą czy ustawiając w ich pobliżu paprocie albo podstawki ze świeżym czosnkiem, którego zapach ma działanie odstraszające te owady. Jeśli jednak na te zabiegi jest już za późno należy bezwzględnie rozpocząć działania dezynsekcyjne mające na celu eliminację much. Ustrzeżemy się dzięki temu przed groźnymi chorobami, które są przez nie roznoszone.

Zwalczanie much

Należy pamiętać, że środki owadobójcze stosowane do pozbycia się owadów takich jak muchy w większości przypadków są szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Należy stosować je w pomieszczeniach, w których nie przebywają dzieci lub zwierzęta domowe. Najlepiej kwestię zwalczania much pozostawić specjalistom, którzy zadbają zarówno o bezpieczeństwo wszystkich domowników, przeprowadzą zwalczanie w jak najlepszych warunkach i pozbędą się nieproszonych gości. Na własną rękę możemy zakupić lepy, bazujące na feromonach, które są dość skuteczne w przypadku niewielkiej inwacji uporczywie latających owadów. Można wykorzystać w tym celu zarówno wiszące lepy jak i przezroczyste, któe naklejamy na szyby w oknach.

Zwalczanie much