Wystarczy kilka dni by soczyste owoce, pozostawiony luzem sok lub wino zaprosiły swym zapachem rój muszek owocowych. Walka z nimi nie jest prosta, pojawiają się znikąd a rozmnażają bardzo szybko. W dodatku złapanie ich wymaga nie lada sprytu. Muszki owocówki przyciąga przede wszystkim zapach soków roślinnych, które fermentują bowiem jest to idealne środowisko do rozwinięcia się larwy drozofila – inaczej owocówki.

Ten typ insektów znajdziemy wszędzie, gdzie znajdują się owoce – więc będą to zarówno przechowalnie owoców i warzyw, sady czy plantacje. W przypadku tych ostatnich często doprowadzają do poważnych szkód gdyż żerując na owocach powodują ich przedwczesne opadanie zanim zdążą dojrzeć.

Bardzo ważne jest zatem szybkie przeciwdziałanie rozwojowi muszki owocówki. Samica jest zdolna złożyć nawet 800 jaj, które po przepotwarzeniu są w stanie rozmnażać się po upływie 12 godzin. Jeśli mamy do czynienia z początkiem inwazji i owadów nie jest dużo możemy poradzić sobie z nimi wrzucając nieco kompotu lub nadgniły owoc do woreczka foliowego a następnie oczekiwać na wpadające muszki w pułapkę. W przypadku sporych inwazji konieczny jest oprysk chemiczny.

Pozbądź się muszek owocowych