Niektóre owady są wrażliwe na czynniki fizyczne swojego otoczenia. Jak każde organizmy żywe muszą dostosowywać się do warunków temperatury, wilgotności, zadymienia czy promieniowania UV. Dzięki wiedzy na temat tych ograniczeń, zastosowanie podwyższonej temperatury, podniesienie wilgotności, zaaplikowanie odpowiedniej dawki promieniowania ultrafioletowego doprowadza do eliminacji tych szkodniczych owadów.

Jako metodę dezynsekcji fizycznej stosuje się również ogień, wypalanie, co prawda jako ekstremalne rozwiązanie ale w niektórych przypadkach jest optymalną i skuteczną metodą dezynsekcji.

Dezynsekcja fizyczna jest często połączona z dezynsekcją mechaniczną bowiem zaburzenie fizyczne środowiska owadów powoduje, że można doprowadzić do ich gromadzenia się w miejscach, w których jest możliwe ich masowe wyłapanie i eliminacja.

Ta metoda dezynsekcji jest bardzo bezpieczna, nie pozostawia szkodliwych dla ludzi substancji, nie trzeba wietrzyć pomieszczeń po dezynsekcji, nie zachodzi obawa zatruć pokarmowych lub uczuleń alergicznych.

 Zobacz też: negatywne skutki dezynsekcji