W Europie żyje 30 gatunków muchówek z rodziny mustykowatych, inaczej nazywanych meszkami. Odżywiają się drobnymi organizmami oraz szczątkami roślinnymi czy nektarem kwiatów. Samice niestety żywią się także krwią ludzi i zwierząt, w dodatku są bardzo uciążliwe bo atakują rankiem i przed zachodem słońca gdy zwykliśmy odpoczywać po całym dniu i wietrzyć mieszkania. Występują nie tylko tam gdzie zwyczajowo spędzamy wakacje – nad jeziorami czy w górach. Ponieważ lubią towarzystwo ludzi są także na osiedlach mieszkalnych. Jeśli w pobliżu domu znajdują się także topole – miejsce takie staje się rajem dla meszek.

Kiedy gryzą wpuszczają przez skórę toksyczną substancję, która powoduje zakażenia zarówno o ludzi jak i zwierząt. W przypadku ludzi ukąszenia pozostawiają mocno swędzące miejsca, w przypadku zwierząt – mogą doprowadzać nawet do ich padnięć. Szczególnie dotyczy to bydła pasącego się w dolinach rzek.

Meszki składają swoje jaja do wody, dlatego ich tępienie jest wyjątkowo trudne ponieważ nie można użyć żadnego środka bezpośrednio na jaja nie skażając okolicy. Obrona przed meszkami może być więc jedynie doraźna.

Czy można pozbyć się meszek?
Tagged on: